Чому варто переходити на лізенційне ПЗ та контент

Чому варто переходити на лізенційне ПЗ та контент

Ви чули про ефективність телеграм роботів? Конструктор ботів телеграм від filandor. Зовсім не обов’язково замовляти розробку.

Одного разу в телеграм-каналі Freelancehunt було опубліковано цікаве опитування: «Ви купуєте ліцензійне ПЗ, фільми, музику, книги?» Я взяв участь у голосуванні, а сам подумки повернувся на два десятиліття тому, у часі популярності ZverCD та дисків зі збірками ПЗ типу «Всі потрібні програми на одному DVD».

Я досі пам’ятаю, як збирали комп’ютери (ноутбуки ще не набули такої популярності) і встановлювали ПЗ за принципом «нехай буде, може знадобитися». Недосвідчений користувач вставляв заповітний диск зі збіркою ОС та різні програми і натискав «Встановити все». Разом з піратським софтом на ПК дбайливо встановлювалася пара-трійка вірусів, про які користувач міг так ніколи й не знати. Пересічні користувачі ніколи не замислювалися, скільки реально коштує весь встановлений софт.

Професіонали, можливо, знали цю інформацію, але тренд є трендом, тим більше, що диски-збірки можна було купити майже в кожному комп’ютерному магазині.

Звідки рости ноги в «народних версіях» ПЗ і контенту

Починаючи з 2000-х комп’ютерів в Україні зростає стають звичайною річчю в кожному домі, проте свою професійну діяльність більшість людей усе-таки ведуть на робочому місці поза межами дому. Згадайте інтернет через комутований доступ . У ті моменти, коли була потреба щось зробити з дому, працівнику було потрібно програмне забезпечення, яке могло коштувати від кількох сотень до кількох тисяч доларів. Мало того, що ця сума була просто непідйомна, люди банально не знали, де саме можна купити ліцензію, адже в багатьох магазинах теж були піратські збірки програм, кінопродукція чи збірки музики, наприклад, що контрафакт заборонений законом. Ситуація почала змінюватися тоді, коли Інтернет став значною частиною нашого життя і надійно закріпився не тільки на робочих місцях і домашніх ПК, але й у смартфонах.

Перші враження від переходу на ліцензію

Я пам’ятаю свій перший смартфон на Android. Мене здивував величезний екран розміром 3,7 дюйма , його можливості для спілкування і праці. Але найбільше мені сподобалося те, що програми не потрібно було десь шукати, вони всі були в Google Play Market. Деякі додатки та ігри на смартфоні були платні. В основному вони коштували 1-2 долари, і це була смішна сума за ліцензію, тому я скачав пробну версію добавки чи гри в плей-маркеті, і коли переконувався, що вона мені потрібна або подобається, купував повну версію. Це було неймовірне відчуття. Не треба нічого ніде шукати. Не треба переживати, буде працювати чи ні. Пізніше я деякий час користувався Windows Phone (платформа вже не підтримується), і деякі додатки довелося купити повторно, але я про це не шкодую. Саме під час користування смартфоном на платформі Windows Phone я розумію, що варто повністю перейти на ліцензію на своєму домашньому ПК.

Першою спробою перейти на ліцензію або на безкоштовні аналоги програми на ПК була відмова від ОС Windows на додаток Ubuntu (Linux). Я спробував багато дистрибутивів Linux, але основною незручністю було те, що для Linux не було деяких потрібних мені програм, а також була проблема із запуском ігор. Я вирішив використовувати ОС Windows і придбав ноутбук одразу з ліцензійною ОС Windows (тепер я так роблю завжди). Першим кроком стала реєстрація в онлайн-сервісі цифрового поширення відеогор Steam, я вирішив грати тільки в ліцензійних іграх. Геймери знають, що за деякі тайтли потрібно віддати досить суттєві суми, але якщо не купити весь підряд або навіть дочекатися знижки, гаманцю такі покупки не дуже зашкодять.

Іншим кроком стала підписка на Microsoft Office, яка разом із часом замінила WPS Office. Можливість працювати з ПЗ на основі підписки дозволила видавцям суттєво знизити ціну на свої програми, а спеціалістам — сплачувати тільки за термін, необхідний для користування, оформивши зручний тарифний план. Водночас багато компаній залишали можливість одноразово придбати програму (дорожче, ніж підписка), але за таких умов її оновлення та підтримка, як правило, триватиме для користувачів обмежений період. Також з’явилися веб-додатки для професіоналів з безкоштовними планами, платними підписками, а деякі й з можливістю одноразової купівлі. Перейти на ліцензію стало дуже просто.

У мене з’явилося правило:

 • Переконайтесь, що тобі це потрібно, і чи є альтернатива з безкоштовною ліцензією.
 • Добре ознайомтесь з ПЗ (текстові огляди, YouTube чи демо-версія).
 • Знайди найкращу пропозицію та купи.
 • Користуйся.

Дуже швидко ліцензійне ПЗ повністю витіснило «народні версії» програми. Якилося, 80% тих додатків, які я колись встановлював на ПК, мені або зовсім непотрібні, або використовувався я ними дуже мало і їх можна замінити безкоштовними аналогами, зокрема вебінструментами. Решта 20% — це професійне ПЗ, але є інші альтернативи, включно з безкоштовними ліцензіями.

Ставлення до ліцензійного ПЗ передано і на все інше: підписка на стрімінгові сервіси та музику, YouTube, комп’ютерні ігри, мобільні додатки для роботи, час організації та ведення бюджету кіно — ліцензія стала максимально обов’язковим, як, наприклад, почистити зуби вранці. . До того ж почали ставитися до неліцензійного ПЗ так, наче це надкушений хот-дог, покинутий на тротуарі. Я б йогоїсти не став.

Які плюси отримуєш, користуючись платним ліцензійним ПЗ і контентом

 • Дуже важлива економічна версія часу: не потрібно шукати, де знайти програму, перейняти підтримку актуального стану, боротися з автоматичними оновленнями, які перетворюють робочу форму на неробочу.
 • Безпека та стабільність під час використання: не потрібно перейматися, якщо файл для встановлення буде заражений вірусами. Немає вильотів, зависань, втрат та витоку даних, викликаних тим, що хтось вніс зміни до коду. Система працює прогнозовано і стабільно.
 • Легкий перехід з одного пристрою на інший через збереження налаштувань у хмарі.
 • Можливість купити сімейну підписку для кількох осіб.
 • Відсутність реклами.
 • Офіційна технічна підтримка від розробників.
 • Приємно усвідомлювати, що ти оплатив працю розробників програм чи авторів контенту, а отже, знаєш ціну і свою роботу, де демпінгу не місце.
 • Тому за все потрібно платити, починаючи прискіпливо ставитися до вибору ПЗ, контенту чи ігор. Краще менше, але краще.
 • Повністю легальне користування.

Труднощі, які можуть виникати з повним переходом на ліцензійне ПЗ і контент

 • Деякий контент може бути відсутнім на цьому сервісі, на який оформлена постійна підписка. Вихід — тимчасово оформити паралельну підписку на інший товарний сервіс на момент виконання об’єкта або зробити одноразову купівлю назавжди, якщо це дешевше.
 • Деяке ПЗ може бути занадто дорогим для одноразової купівлі, а підписка відсутня. Вихід — знайти дешевшу або безкоштовну альтернативу або переглянути ціни на свої послуги.
 • У вас дуже сильно виросли витрати на цифровий контент. Вихід — введіть бюджет за цією статтею, не робіть спонтанних покупок, купуйте тільки те, що вам потрібно.

Поради:

 • Компанії-розробники програм, стрімінгові сервіси, ігрові платформи протягом усього часу роблять розпродажі на підписки чи одноразову купівлю (наприклад, до Чорної п’ятниці, Різдва, Кіберпонеділка тощо). Коли відбуваються розпродажі речей в онлайн-магазинах, приурочених до певних подій, зайдіть також на веб-сайти сервісів/програм, на які ви хочете підписатися чи купити. Впевнений, що ви там знайдете чудову пропозицію.
 • Зверніть увагу на сімейні/колективні підписки. Це більше підтримує контент і деякі офісні програми. У багатьох випадках можна купити підписку в 1,5 раза дорожче від стандартної ціни, але відразу на 5 користувачів.
 • Багато сервісів чи додатків мають безкоштовні версії з певними обмеженнями, і така версія є достатньою для використання на перший час. Крім того, на Freelancehunt ви можете працювати, використовуючи базовий безкоштовний функціонал, але якщо збираєтеся працювати тут серйозно, апгрейд свого профілю до Plus додасть значні переваги.
 • Досі користуєтеся російським ПЗ чи сервісами? Шукайте аналоги від українських або західних розробників і перейдіть на них. Крім того, не звертаючи уваги на мораль, російські служби чи ПЗ можуть банально злити конфіденційні дані або просто перестати працювати коректно в найбільш несподіваний момент через блокування протоколів передачі даних, функціоналу тощо.

Пропонуємо читати цю тему:

Аналоги російських сервісів для українців

Ми знайшли аналоги найпопулярніших сервісів та програм російського походження. Розповідаємо, чим замінити Tilda, 1C, Bitrix24, Taplink, Livedune.

Чому варто переходити на лізенційне ПЗ та контент

Висновок

Працювати з ліцензійним ПЗ та користуватися ліцензійним контентом швидко виходити у звичку в тому, хто це намагався. А найголовніше, така поведінка формує почуття відповідальності, дозволяє сформувати гідну та аргументовану ціну на свої послуги, стати розбірливим у ставленні до контенту чи програмного забезпечення й вибрати тільки найкраще.

Від редакції. Якщо вам сподобалася стаття і ви також хочете поділитися своєю думкою із читачами, пиши нам. Чекаємо на вашій історії!

Джерело: https://freelancehunt.com/blog/chomu-ia-pierieishov-na-litsienziinie-pz-i-kontient/

Related posts